Óriási bajba került Robert Fico: elveszítette többségét a törvényhozásban – azonnali lemondását követeli az ellenzék
Nem tettek jót a pénteki tömegtüntetések Szlovákia politikai stabilitásának.
Saját embereik szennyes ügyeivel szembesítették egymást az ellenzéki miniszterelnök-jelöltek, Karácsony kifarolt az MSZP-s Tóth Csaba mögül, Dobrev pedig bejelentette: teljes elszámoltatást és Orbán kétharmados rendszerének lebontását ígéri.
Az előválasztás félidejénél, péntek este kerül sor az újabb miniszterelnök-jelölti vitára, habár az elsőt, amelynek szeptember 12-én az ATV adott otthont, nehezen lehetne annak nevezni: mint akkori tudósításunkban írtuk, miniszterelnök-jelölti egyetértést és adóemelési javaslatot hozott a sokat várt baloldali vita.
Jellemző, hogy két hete az egyetértés és az adóemelés szó hangzott el a legtöbbször a műsorban, az egyetlen nézeteltérés Fekete-Győr András és Jakab Péter között alakult ki a zuglói előválasztás megítélése kapcsán – ebből is kimaradt azonban a legfőbb illetékes,
A második vitára péntek este kerül sor az RTL Klub képernyőjén, a szabályok kicsit eltérőek lesznek az előzőhöz képest. A tervezett témák között szerepel a járványkezelés, a rezsicsökkentés és a szociális rendszer, de szóba kerülnek majd a kisebbségek jogai is.
A nettó 85 perces adásidőből 70 percet egyenlő arányban (fejenként 14 perc) osztanak el a résztvevők között. Mindenki idejét folyamatosan mérni fogják. Ezt a jelöltek, a műsorvezetők és a nézők is követni tudják majd. A résztvevők maguk döntik el, hogy melyik kérdésre milyen hosszan reagálnak – derül ki a Media1 csütörtöki cikkéből.
Arra azonban figyelni fognak senki ne használhassa fel egyben a 14 perces időkeretét, mert azzal a vitaműsor értelmét veszítené. Ha az egyik jelölt mondandóját egy másik jelölt közbeszólással megszakítja, akkor az eredetileg beszélő órája leáll, a közbeszóló órája pedig elindul. A 14 percen túl a műsor végén mindenki további egy percben kortesbeszédet is tarthat.
A vita 18:30-tól kezdődik, kövessék velünk folyamatosan frissülő cikkünkben a fejleményeket.
**
A vita a járványkezeléssel indult.
A következő téma a koalíciós kormányzás problémaköre volt.
A műsorvezető ártatlan közbevetésére kiderült: az összes miniszterelnök-jelölt elvinné a kormányfői hivatalt a Várból, Dobrev Klárának pedig tetszett Fekete-Győr javaslata, miszerint valamilyen szimbolikus intézménynek legyen a központja a Karmelita Kolostor.
A műsorvezető új témát dob fel: melegek jogai Magyarországon. Fekete-Győr András büszke arra, hogy ő az első miniszterelnök-jelölt, aki részt vett a szombati vidéki, pécsi PRIDE-on.
Jakab erre replikáz: „András, míg te a PRIDE-on voltál, addig mi azon dolgoztunk, hogy az összeomlott előválasztási rendszert feltámasszuk.”
Karácsony azt hangsúlyozza, ő volt az első politikus, aki kitette a szivárványos zászlót közintézményre – utal a zuglói polgármesteri hivatalra kitűzött PRIDE-zászlóra.
Fekete-Győr közben megint elviszi a balhét, azzal megy neki Dobrevnek, hogy miért állt be a DK Csongrádban a nemrég még antiszemita kijelentéseket tevő Tóth Péter mögé. Hatalmas adok-kapok kezdődik, Dobrev Klára próbál integrátori szerepben feltűnni, feljönnek azonban a kényes ügyek, Tóth Csabától Farkas Péter Barnabásig. Egymás jelöltjeinek szennyes ügyeit teregetik ki az ellenzéki miniszterelnök-jelöltek tehát, szóba kerülnek az offshore-cégek, a zavaros zuglói ingatlanügyek, devizahiteleseken nyerészkedő jelölt és az ózdi karlendítés is.
Karácsony Gergely egyenesen kijelenti: Hadházy Ákos új információi birtokában már nem szavazna Tóth Csabára, inkább a momentumos politikust támogatná.
A második blokkban a szociálpolitika került szóba. Arra a kérdésre, hogy megtartanák-e az Orbán Viktor által ma bejelentett 13. havi nyugdíj intézményét, mindenki igennel válaszolt, de
Jakab Péter a műsorvezető kérdésére leszögezi: segély helyett munkát kell adni az embereknek. A Jobbik-elnök szerint rendezni kell a minimálbért, nettó 200 000 forintra de úgy, hogy a vállakozók ebbe ne rokkanjanak bele. Ezt ő adó-és járulékcsökkentéssek oldaná meg: ezzel Jakab gyakorlatilag felmondja az orbáni gazdaságpolitika lényegét.
Karácsony Gergely azzal kezdi, hogy hisz az alapjövedelemben, de ez még a távoli jövő. Fekete-Győr nem akar megrekedni a minimálbér szintjén, a tanári-egyetemi tanári fizetésekkel folytatja. Elmondja: a kezdő tanári fizetéseket 250 ezer forintra emelné, ha lehetősége lenne rá. Fekete-Győr András szerint a Fidesz rájuk erőlteti az anya, apa, három-négy gyermek családmodellt, de megfeledkeznek a gyermeküket egyedül nevelő szülőkről. A gyed maximumát a minimálbér duplájára emelné a Momentum jelöltje.
A romák helyzetéről szól a következő vitablokk.
A műsorvezető emlékezteti Jakabot egy korábbi nyilatkozatára, amikor arról beszélt, hogy a romák igénytelenül élnek. A Jobbik jelöltje arról beszél, a romatelepeken élőknek is oktatást, munkát adna, így tudnának kijutni a jelenlegi helyzetükből. Olyan országot szeretne, ahol nem éri meg bűnt elkövetni, de megéri dolgozni, mert abból meg lehet élni. A Jobbik elnöke felidézi miskolci élményeit is. Fekete-Győr András szerint nagyon ragadós a padló Magyarországon. Két dologra van szükség: az új kormány tekintsen partnerként a civil szervezetekre, például a Norvég Alap támogatását fogadják el. A másik, hogy kiegyenlítsék a színvonalat az iskolák között, de szegregált oktatás helyett integrált oktatásra van szükség,
Közben Márki-Zay mindenkit meglepve bejelenti: felkéri a miniszterelnök-jelölti társait, hogy a lista összeálításakor az első harminc befutó helyen 3 roma származású egyén kapjon helyet. Fekete-Győr támogatja, Jakab azonban nem a kvóták híve. Arra a felvetésre, hogy honnan lehet megállapítani, hogy ki a cigány, és ki nem, Márki-Zay zavaros fejtegetésbe kezd egy, az Egyesült Államokban is használatos, önbevalláson alapuló statisztikára, ami szerinte nem egyenlő a listázással.
Utolsó témaként a bevándorlás került szóba. Jakab Péter visszaállítaná a határőrséget, és bevezetné a magyar kvóta intézményét. Fekete-Győr András már tartózkodóbb, ő leszögezi: ha az Európai Tanács úgy dönt, hogy Magyarországnak is részt kell vállalnia az Európába érkező bevándorlók elosztásában, akkor az Unió döntésének engedelmeskednie kell.
Zárásként Dobrev nekiment Karácsonynak, szerinte ő az elszámoltatási forgatókönyvével Orbán kottájából játszik, mert az könnyen előrehozott választáshoz vezethet. Ezzel szemben Dobrev elmondja: nem remeghet meg a lábuk, hozzá kell nyúlni akár feles többséggel is a kétharmados törvényekhez. Karácsony szerint ez humbukk, megvalósíthatatlan elképzelés. Tovább azonban nem tudta mondani a főpolgármester, mert lejárt az ideje. Márki-Zay megint egyetért Dobrevvel, de hozzáteszi: hiteles arcok tudják csak ezt végrehajtani.
Az utolsó blokkban a kortesbeszédek következtek – egy percben. Fekete-Győr célja, hogy megújítsa az ellenzéket új arcokkal, nem lefáradt régi arcok kellenek. Azért vállalta a jelöltséget, mert mögötte áll az új generáció és őt támogatja. Mindenkit az új emberek, új arcok támogatására biztat.
Jakab Péter beszédét nem tudnánk visszaadni, ezért inkább szószerint közöljük: „Én vagyok a garanciája a valódi rendszerváltásnak. Édesapám azt mondja, Péter fiam a rendszerváltásnál két dolgot ígértek: lesz szabadság és jólét. Pont ez a kettő nincs. Édesapám, meg fogjuk teremteni. Nekem Önök a munkaadóim, úgyhogy kedves munkaadóim, örömmel jelentem, hogy az összefogás megszületett, most ahhoz kérek felhatalmazást, hogy kihívhassam és legyőzhessem azt az embert, aki még húsz évet akar itt ülni. Egyetértek a húsz évvel és az üléssel is, de a Csillagban” – kacsintott ki a Jobbik elnöke, és
Karácsony arra kérte a szavazókat, hogy még képzeljék oda a miniszterelnök-jelöltek mellé Orbán Viktort is és így, amikor szavaznak, akkor azt a jelöltet támogassák, akit képesnek tartanak, vélnek Orbán legyőzésére – feltehetően magára gondolt.